Apel do premier Szydło. „Sytuacja jest tragiczna. Rolnicy nie wiedzą, co mają robić”

Oprócz starosty bialskiego, pod oficjalnym apelem do premier RP Beaty Szydło, podpisali się starostowie: powiatów radzyńskiego, parczewskiego i włodawskiego, gdzie stwierdzono ogniska Afrykańskiego Pomoru Świń. – Ponad 1320 rolników złożyło już deklaracje o rezygnacji z hodowli trzody. A program bioasekuracji minister rolnictwa wprowadził za późno, gdy rolnicy złożyli już oświadczenia. Ten program powinien ruszyć już rok temu gdy pierwsze ogniska ASF się pojawiły – dodał w “DW” Filipiuk.

Starostowie domagają się bardziej zdecydowanych działań polskiego rządu. – Dzisiaj nikt nie mówi rolnikom co mają robić dalej – przyznał w rozmowie z “DW” starosta bialski. – W powiecie włodawskim rolnicy którzy musieli ubić swoją trzodę, nie dostali jeszcze rekompensat. Ludzie inwestowali w swoje gospodarstwa, zaciągnęli kredyty. A przeprofilowanie gospodarstwa to potężne nakłady-zwraca uwagę Andrzej Romańczuk starosta włodawski. O wypłatę odszkodowań apelują też starostowie w piśmie do pani premier. W sumie to kilkanaście postulatów.

Starostowie zwracają uwagę, że w pierwszej kolejności należałoby zająć się dzikami, bo to one są głównym roznosicielem ASF. – W tym roku odstrzał dzików na terenie województwa lubelskiego jest na poziomie 28 proc. To jest skandal. Wybija się ludziom zdrowe świnie, a dziki chodzą w lasach. Ten odstrzał powinien sięgać 70 lub 80 proc. To jest możliwe, ale brak jest koordynacji we władzach Polskiego Związku Łowieckiego- zaznacza Filipiuk. – Skierowaliśmy wnioski o refundację, ale nie mamy jeszcze odpowiedzi.

Czym jest ASF? To wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Cechą charakterystyczną jest bardzo silna wybroczynowość. Chorobę wywołuje wirus DNA – wirus afrykańskiego pomoru świń. Wirus afrykańskiego pomoru świń jest odporny na wysoką temperaturę, procesy gnilne, wędzenie, krótkotrwałe gotowanie, wysychanie, potrafi przetrwać do 6 miesięcy w mrożonym mięsie. Choroba najczęściej ma przebieg ostry. Rzadko przebiega nadostro lub przewlekle. Charakterystyczne objawy to brak apetytu, zapalenie spojówek, kaszel, pienisty wypływ z nosa, biegunka, wymioty. Mogą wystąpić drgawki. Śmiertelność prawie zawsze wynosi 100%.

Zobacz także: Premier Szydło zabrała głos po protestach

Tysiące chorych zwierząt w Polsce! Epidemia się rozszerza

Zwierzęca choroba coraz bliżej Polski

msob