Były prezydent szpiegiem. Posiedzi ćwierć wieku

Mursi, islamistyczny polityk wywodzący się z Bractwa Muzułmańskiego, został wybrany na prezydenta w pierwszych demokratycznych wyborach w Egipcie po demonstracjach z 2011 roku, które na fali tzw. arabskiej wiosny doprowadziły do obalenia Hosniego Mubaraka. W połowie 2013 roku, po masowych protestach, Mursi został obalony przez wojsko, dowodzone wówczas przez Abda el-Fataha es-Sisiego, który następnie sam został szefem państwa i pozostaje nim do dziś.

Mursi odsiaduje już karę 20 lat więzienia w związku z oskarżeniami o zabójstwa podczas protestów w grudniu 2012 roku w Egipcie. Był to dotychczas jedyny prawomocny wyrok wydany wobec byłego prezydenta. Jest on oskarżany m.in. również o szpiegostwo na rzecz palestyńskiego Hamasu, Iranu oraz wspieranego przez ten kraj szyickiego libańskiego Hezbollahu.

Egipt jest jednym z pięciu krajów arabskich w bloku zdominowanym przez Arabię Saudyjską, które na początku czerwca zerwały stosunki z Katarem, oskarżając go o wspieranie zbrojnych ugrupowań terrorystycznych i współpracę z Iranem, rywalem Rijadu w walce o wpływy w regionie. Dauha odpiera te zarzuty.

Zobacz:

W Polsce rozbił się rosyjski samolot szpiegowski?

Śmierć Diany była zaplanowana? Szpieg nie ma wątpliwości

mkol