Uwaga! Żółtaczka pokarmowa na Śląsku! Jak się ustrzec?

– Żółtaczka jest wywoływana przez wirus A zapalenia wątroby (HAV). Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wydalanego z kałem wirusa – informuje Beata Kampa, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Z danych Sanepidu wynika, że wzrost zachorowań jest dynamiczny.

– W Chorzowie mamy 30 chorych na tą żółtaczkę pokarmową, podobnie jest w Tychach, Bytomiu, Częstochowie, Zawierciu ale również w całej Polsce. Podobna sytuacja jest w dużych miastach w Warszawie, Wrocławiu. Sytuacja jest na prawdę poważna – mówi dr hab. Włodzimierz Mazur, kier. oddziału zakaźnego Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie.
Okres inkubacji choroby trwa od 2 do 4 tyg. Pierwsze objawy to gorączka, silne poty, potem ciemne zabarwienie moczu i zażółcenie białkówek i skóry. Wielu pacjentów, którzy leczeni są w Chorzowie to mieszkańcy Sosnowca i Dąbrowy Górniczej.
Martwi mnie bagatelizowanie sprawy przez sosnowiecki sanepid. Ja do nich dzwonię i mówię, że jest wielu chorych, a oni twierdzą ze mają informacje tylko o ośmiu pacjentach! – mówi Paweł Piotrowski (31 l.) z Sosnowca, który na oddziiale w Chorzowie leży ze swoim szwagrem. – Trzeba ustalić skąd tyle zarażonych osób. Nie wiem czy do zakażenia doszło, bo zjedliśmy surowe owoce, czy wypijając wodę.  
Na razie nie wiadomo co jest powodem tak wielu zachorowań? 

– Warunki higieny muszą być rygorystycznie przestrzegane. Myjmy ręce bardzo często, stosujmy środki dezynfekcyjne. Myjmy warzywa i owoce, unikajmy surowych potraw. Obróbka termiczna niszczy  wirusa – mówi dr Mazur. – Warto się zaszczepić na WZW typu A. Wystarczą 2 dawki. Przed szczepieniem trzeba sprawdzić obecność przeciwciał, czy nie przebyliśmy zachorowania.
Choroba jest wyleczalna, ale jej przebieg jest różny. Są osoby, które bardzo szybko zdrowieją (w ciągu 2,3 tygodni), ale są też tacy, u których choroba przybiera charakter nawrotowy, i może trwać do 6-8 tyg. – Jjeśli ktoś cierpi już na choroby wątroby i nabawi się wirusa żółtaczki pokarmowej, to on może w jego organizmie dokonać piorunującego spustoszenia – dodaje dr Mazur.

ARA

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:
Do zakażenia może dojść poprzez: spożycie skażonego pożywienia (np. nieumytych owoców) lub skażonej wody (podstawowa droga), kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa poprzez nieumyte po wyjściu z toalety ręce), kontakty seksualne (nie tylko analne), w tym przez bezpośredni kontakt oralno–analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus.
Podstawą w zapobieganiu zakażeniom jest przestrzeganie zasad higieny, także przy
przygotowywaniu i spożywaniu posiłków. Brak jest specyficznego leczenia. Dostępna jest natomiast skuteczna szczepionka, która zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych zalecana jest: osobom wyjeżdżającym do krajów o wysokiej i pośredniej endemiczności zachorowań na WZW typu A, osobom zatrudnionym przy produkcji i dystrybucji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi, dzieciom w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz młodzieży, które nie chorowały na WZW typu A.

>>> Żółtaczka trafiła do Wielkopolski 

ARA